Yazlık Bölgelerdeki Konut Piyasası Ne Durumda? Hangi Bölgeler Nasıl Etkilendi?

Pandemi ve yaşanan depremlerin ardından Türkiye’nin kıyı illerindeki konut piyasasındaki rekor fiyat artışlarına neden olan yazlık bölgelere göç trendi, son bir yılda yavaşlamaya gitti.

Uzaktan çalışma modeli yerini hibrit modele bırakınca, bu durumda göç oranında ciddi oranda azalma yaşandı.

Endeksa’nın yaptığı çalışmaya göre, bu durum, konut piyasasında artış hızının yavaşlamasıyla beraber fiyatlara da yansıdı. Yazlık bölge olarak tercih edilen ilçelerde nominal artış devam etse de enflasyon verilerinden arındırıldığında reel artışın düşüş eğiliminde olduğu apaçık ortada.

AYVALIK ZİRVEYE ULAŞTI

Türkiye’de yazlık bölge olarak tercih edilen ilçelerdeki satılık konut piyasasında fiyat değişimleri incelendiğinde, Balıkesir Ayvalık’ın en fazla artış kaydedilen yer olduğu görülüyor.

İstanbul’a yakın olması sebebiyle yoğun talep gören Ayvalık’ta satılık konutlardaki değer artışı son iki yılda yüzde 247, son bir yılda ise yüzde 61. Bu veriler enflasyondan arındırıldığında ise Ayvalık’ta son iki yıllık fiyat değişimi yüzde 42 olarak ölçülüyor.

Mayıs 2024 verilerine göre, Ayvalık’ta ortalama metrekare fiyatları 46 bin 478 TL’yi, ortalama konut fiyatları ise 5,8 milyon TL’yi gördü.

ŞİLE’DE ORTALAMA FİYAT 10,7 MİLYON TL

Konut fiyat değişimlerinde Ayvalık’ı, İstanbulluların şehre en yakın kaçış noktası olarak bilinen, mavi ve yeşilin iç içe geçtiği yazlık beldesi Şile takip ediyor. İlçede son iki yıldaki konut satış fiyatı değer artışı yüzde 241 seviyesini bulurken, bu rakam son bir sene için yüzde 61 olarak ölçüldü.

Ortalama metrekare satış fiyatı 60 bin 548 TL, ortalama fiyatı 10,7 milyon TL’yi bulan Şile’nin satılık konut piyasasında stoklar da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 128 artış gösterdi.

YALIKAVAK’TA ORTALAMA KONUT SATIŞ FİYATI 24 MİLYON TL

Muazzam koyları, eğlenceli gece hayatı ve tarihi dokusuyla gönülleri fetheden Bodrum, yazlık konut piyasasının en değerli beldelerinden biri olmaya devam ediyor.

Endeksa verilerine göre, Bodrum’un genelinde satılık konutlardaki fiyat artışı son iki yılda yüzde 187, son bir yılda ise yüzde 56 seviyesinde. Mayıs 2024 itibarıyla, ilçede metrekare başına düşen satış fiyatı 93 bin 598 TL’yi buldu.

Bodrum’da son iki yıldaki en yüksek satılık değer artışı yüzde 273 ile Gümbet mahallesinde kaydedildi. Metrekare başına satış fiyatında ise Yalıkavak mahallesi, zirveyi korumaya devam ediyor. Yalıkavak’ta satılık konutların ortalama birim fiyatı, 132 bin 589 TL’ye, ortalama satılık fiyatı ise 24 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Bodrum’da ortalama satış fiyatı en uygun mahalle ise Güvercinlik. Mayıs 2024 verilerine göre Güvercinlik’te konut fiyatları yıllık bazda yüzde 95 artış göstererek 7,7 milyon TL’ye ulaştı.

SATILMAYI BEKLEYEN EN FAZLA KONUT STOĞU KUŞADASI’NDA

Satılık yazlık konutlarda satılmayı bekleyen en fazla konut Mayıs 2024 itibariyle Kuşadası’nda bulunuyor, toplamda 13 bin 124 adet…

Kuşadası’nı 7 bin 678 stok ile Alanya, 7 bin 61 stok ile Bodrum ve 3 bin 549 stok ile Fethiye takip ediyor. Stok konut artışında Bodrum’un Çarşı Mahallesi, yüzde 250’lik yıllık artış oranıyla birinci sırada yer alıyor. Antalya Kemer ise yüzde 235’lik yıllık stok artışıyla Kuşadası’nın hemen ardından geliyor.

KİRALARDA DA YILLIK REEL DEĞİŞİM DÜŞÜŞ TRENDİNDE

Yazlık bölgelerdeki kiralık konut piyasasındaki artış da satılık piyasasına benzer bir şekilde ilerliyor. Fiyatlar nominal olarak artarken, birçok beldede reel değişim enflasyonun altında kalıyor.

Çanakkale, Türkiye genelindeki kiralık konut piyasasındaki yıllık yükselişin üstünde bir performans sergiliyor. Şehirde kiralık konut fiyatları son bir yılda nominal olarak %124 artarken, reel olarak %30 artış gösterdi. Çanakkale’de kiralık evlerin metrekare fiyatı ise 182,13 TL oldu. Balıkesir genelinde ise kiralar bir yılda nominal olarak %93 artarken, reel olarak %12 yükseldi. İstanbul Silivri’deki kira fiyatları ise nominal olarak yıllık %75 artış gösterirken, reel artış oranı %1 olarak kaydedildi.

Kiralık konut fiyatlarındaki yıllık artış oranıyla enflasyon arasındaki farkın en fazla açıldığı bölgeler ise sırasıyla İzmir/Çeşme geneli, Alaçatı, Alanya ve Bodrum/Gündoğan. Bu bölgelerde kiralar reel olarak %40-42 seviyesinde düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir